Zima 2023/2024 v Slovenskom raji

Autor textu: Martin Pižem. Autor fotografií: Peter Olekšák. 

Týždeň na prelome novembra a decembra 2023 nám do Národného parku Slovenský raj priniesol pravú zimnú atmosféru s bohatou snehovou nádielkou. Na toto obdobie sa tešia najmä priaznivci zimných športov akými sú zimná turistika, bežecké lyžovanie a skialpinizmus, korčuľovanie či ľadolezenie. Každá z týchto športových aktivít však má v Slovenskom raji svoje pravidlá, ktoré je s ohľadom na vašu bezpečnosť a ochranu prírody potrebné dodržiavať. Nižšie vám prinášame tie najdôležitejšie z nich. Všetky bližšie pokyny k zimným aktivitám v NP Slovenský raj môžete nájsť v platnom Návštevnom poriadku NP Slovenský raj tu.

Zimná turistika

Všetky značené turistické chodníky s výnimkou náučného chodníka Ferrata HZS Kyseľ sú otvorené celoročne, teda aj počas zimy. Platí to aj pre štandardne sprístupnené rokliny Slovenského raja. Aktuálne informácie o mimoriadnych uzáverách chodníkov prináša Horská záchranná služba na svojej webovej stránke www.hzs.sk., ktorú odporúčame sledovať. Zimná turistika, najmä v exponovaných úsekoch chodníkov a v roklinách, vyžaduje zvýšenú opatrnosť a špeciálne vybavenie – turistické mačky a cepín do ľadu. Samozrejmosťou je vysoká nepremokavá turistická obuv, nepremokavé zimné športové oblečenie (vrátane náhradného), zdroj svetla (ideálne čelová lampa) a dostatok teplých tekutín v ruksaku. Pri zimnej turistike je nutné kvôli sťaženým podmienkam rátať s dlhšími časmi prechodov turistických chodníkov, než sú uvedené na turistických smerovníkoch. Na túru vyrážame spravidla ráno, aby sme sa do skorého zotmenia stihli bezpečne vrátiť.

Bežecké lyžovanie a skialpinizmus

Pohyb na bežeckých a skialpinistických lyžiach je v NP Slovenský raj povolený po značených turistických trasách a vo vyhradených areáloch bežeckého lyžovania: Mlynky – Biele Vody, Dobšinská ľadová jaskyňa, Podlesok a Kopanecká cesta. V prípade priaznivých snehových podmienok je v spomínaných areáloch strojovo upravovaná stopa pre klasickú techniku bežeckého lyžovania. Prosíme športovcov a turistov, aby túto stopu nezašliapavali a neničili inými štýlmi lyžovania.

Ľadolezenie

Ľadolezenie môžu v NP Slovenský raj za priaznivých podmienok realizovať skúsení lezci s potrebným vybavením v nasledovných lokalitách: Suchá Belá – do vzdialenosti 50 m od hlavného toku, Sokolia dolina – hlavný tok, Kláštorská roklina – hlavný tok, Letanovský mlyn – vyhradené miesto, Zejmarská roklina – hlavný tok, Piecky – Veľký vodopád. Po turistickom chodníku ľadolezec smie postupovať iba v smere zdola nahor, po ľadopáde je dovolený pohyb lezca aj zhora nadol.

Korčuľovanie

Pre korčuľovanie na ľade sú v prípade dostatočne hrubej a súvislej vrstvy ľadu vhodné podmienky na priehrade Palcmanská Maša a za mimoriadnych okolností aj na hladine rieky Hornád v Prielome Hornádu. Informácie o aktuálnom stave ľadu v týchto lokalitách môžete nájsť na regionálnych turistických webstránkach a sociálnych sieťach.

Pri všetkých zimných aktivitách v Slovenskom raji opakovane apelujeme na vhodnú zimnú výstroj a oblečenie, a tiež na dodržiavanie povoleného času pohybu v národnom parku od hodiny po východe slnka po hodinu pred západom slnka. Tieto obmedzenia sú stanovené predovšetkým pre vašu bezpečnosť. Ďakujeme vám, že zimné aktivity u nás vykonávate zodpovedne, ohľaduplne a dodržujete pokyny pracovníkov Správy NP Slovenský raj a Horskej záchrannej služby.

Prajeme vám krásne športové vyžitie!