Trombikuly – drobní obyvatelia Slovenského raja, ktorým sa je lepšie vyhnúť

Trombikuly – drobní obyvatelia Slovenského raja, ktorým sa je lepšie vyhnúť

Národný park Slovenský raj vyniká úžasnou rozmanitosťou živočíchov, s ktorými na vašom výlete môžete prísť do kontaktu. Väčšina z nich je pre človeka neškodná, niektoré však vedia turistovi spôsobiť nemalé nepríjemnosti. Obavy najčastejšie vzbudzujú veľké šelmy. Tie sú však prirodzene plaché a riziko stretu s nimi je pri pohybe po turistických chodníkoch a počas dňa minimálne. Oveľa väčší pozor si treba dávať na niektoré miniatúrne tvory, ktoré voľným okom ani nevidíme. Medzi nich patria trombikuly – cudzopasné larvy roztočníka červeného, spôsobujúce nepríjemné kožné ochorenie trombikulózu. Najväčšiu hrozbu predstavujú v druhej polovici leta a na jeseň. Ako sa im vyhnúť?

Zdroj fotografie: priznaky-projevy.cz

Roztočník červený (Trombidium holosericum), nazývaný aj zamatovec, je druh pôdnych roztočov. Vyskytujú sa najčastejšie v pôde a porastoch skalných brál a plošín krasových území, akými sú národné parky Slovenský raj, Slovenský kras a Muránska planina. Do nechceného kontaktu s ich larvami – trombikulami sa môžete dostať, ak si na takýchto miestach sadnete alebo položíte na zem váš ruksak či oblečenie. V momente, keď sa trombikula dostane do kontaktu s vašou kožou, naruší ju svojimi hryzadlami a pomocou agresívnych sekrétov si v nej vytvorí kanálik. V kanáliku sa usídli a kŕmi sa kožným tkanivom, ktoré svojim sekrétom rozložila. Keď sa larva nasýti, vypadne z tela hostiteľa. Dovtedy však môže prejsť aj 10 dní, počas ktorých napadnutý človek alebo zviera trpí silným svrbením, začervenaním pokožky a nepríjemnými vyrážkami. Pri pokusoch uľaviť si od svrbenia škrabaním kože sa svrbenie ešte zhoršuje. Trombikuly najčastejšie napádajú kožu v oblasti lakťových kĺbov, podpazušia, v podkolenných jamkách, trieslach, na páse a v miestach kontaktu tela s odevom.

Zdroj fotografie: priznaky-projevy.cz

Na to, aby sme sa trombikulóze vyhli, nie sú potrebné žiadne špeciálne prípravky či opatrenia. Stačí si v rizikových lokalitách neukladať ruksak a oblečenie na zem a sadnúť si na vyvýšené miesto, napríklad na spadnutý kmeň stromu. Keď stojíte alebo kráčate, trombikuly by vás nemali ohroziť. Riziko kontaktu s nimi znížite aj vysokou turistickou obuvou a dlhými nohavicami. Zároveň si dovoľujeme upozorniť návštevníkov, že pohyb turistov v Národnom parku Slovenský raj je podľa platného návštevného poriadku povolený iba po vyznačených turistických chodníkoch. Väčším trestom než napomenutie či pokuta od pracovníkov stráže prírody je pri odbočení na skalnú vyhliadku mimo značeného turistického chodníka práve napadnutie trombikulami, ktoré sa tu vyskytujú v najväčších počtoch.

Pokiaľ ste už na sebe spozorovali príznaky trombikulózy, je vhodné sa poradiť s lekárom o možnostiach liečby respektíve zmierňovania priebehu ochorenia. Hoci trombikulóza nie je život ohrozujúca, jej neliečený priebeh je v mnohých prípadoch veľmi nepríjemný.

Prajeme vám príjemnú a bezpečnú turistiku v Národnom parku Slovenský raj!

 

Zdroje: krizomkrasom.sk – „Zamatové trombikuly“  (12. 03. 2019); zdravie.pravda.sk – „Nesadajte si koncom leta do trávy, striehnu v nej trombikuly“ (25. 08. 2010); korzar.sme.sk – „Romantika v tráve s trombikulmi sa nemusí skončiť dobre“ (11. 06. 2017).