STARÝ BREST PRI CESTE NA MALÚ POĽANU

STARÝ BREST PRI CESTE NA MALÚ POĽANU

🌿 Brest horský je vzácnou drevinou lesov Slovenského raja. Obľubuje sutinové a živinami bohatšie pôdy. Jeden mimoriadne zaujímavý, mohutný a stáročný exemplár rástol pri lesnej ceste medzi vrcholom rokliny Suchá Belá a lúkou Malá Poľana.
🪵 Pred asi dvadsiatimi rokmi ho zlomilo prvýkrát, strom však stále prežíval a úplne vyschol asi pred siedmimi rokmi. Neskôr jeho torzo ošetrili pracovníci Lesov SR, š.p. jednoduchou strieškou, ktorá chránila dutinu pred zatekaním dažďovej vody.
💥 Pred niekoľkými dňami zvyšok pamätného stromu vyvalilo rovno na asfaltku. Posunuli sme ho mimo cestu a premýšľali, ako osud tohto zaujímavého stromu prezentovať verejnosti.
🤔 Úvahy boli rôzne, od jeho kompletného presunu a umiestnenia do budúceho infocentra až po odobratie najzaujímavejších častí jeho kmeňa a ich umiestnenie do expozície. Nakoniec sme sa rozhodli celé torzo ponechať na mieste, umiestniť k nemu informačnú tabuľu a na frekventovanom turistickom chodníku priblížiť drevinu brest širokej verejnosti. Do expozície poputuje len malá odlomená časť.
🙏 Prosíme návštevníkov Národného parku Slovenský raj, ktorí majú fotografiu tohto žijúceho brestu ešte pred zlomením (minimálne pred 20 rokmi) o jej poskytnutie. Umiestnime ju na pripravovanej informačnej tabuli. Ďakujeme! 💚

Žijúci brest odfotený pred 20 rokmi  10.4.2004.
Foto: Milan Barlog


Impozantné torzo brestu ošetrené strieškami proti zatekaniu vody.
Foto: Ľuboš Cibula

AKTUÁLNE TORZO zo dňa 9.4.2024 pri turistickom chodníku a cyklotrase medzi vrchom Suchej Belej a Malou Poľanou:
Foto: Peter Olekšák a Michal Tomčík