Roklina Suchá Belá – aktuálna situácia ku dňu 21.12.2023

Roklina Suchá Belá – aktuálna situácia ku dňu 21.12.2023

Roklina Suchá Belá bola dočasne uzavretá z dôvodu nepriechodnosti kvôli popadaným stromom, navážaniu materiálu na technické zariadenia vrtuľníkom a samotnej oprave technických sprístupňovacích zariadení – výmena mostíka na Misových vodopádoch a oprava stúpačiek.

V uplynulých dňoch došlo k ukončeniu prác a prerezaniu popadaných stromov do podoby, ktorá umožňuje prechod s určitými obmedzeniami.

V zmysle platného návštevného poriadku NP Slovenský raj došlo k dohode medzi Správou NP Slovenský raj, Horskou záchrannou službou a Obcou Hrabušice nasledovne:

Prechod roklinou bude odo dňa 22.12.2023 možný s určitými obmedzeniami a rizikami, ktoré návštevníci podstupujú na vlastnú zodpovednosť:

1. V rokline sa stále nachádza značné množstvo popadaných a zavesených stromov. Pri návšteve rokliny je potrebné rátať s dlhším časom na prechod turistickej trasy. Túru je potrebné si plánovať, alebo zmeniť vzhľadom na poveternostné podmienky – vietor, dážď, sneženie. Nepodstupovať zbytočné riziko pri nevhodnom počasí a radšej navštíviť okrajové časti národného parku. V lesnom prostredí aj napriek vykonaným opatreniam hrozí stále riziko pádu stromov. Určite v súčasnosti nechoďte po lese so slúchadlami na ušiach.

2. Prechod roklinou v súčasnom období nie je vhodný pre malé deti.

3. V rokline je pomerne vysoký stav vody. Je potrebné mať vysokú nepremokavú obuv s nešmykľavou podrážkou.

4. Technické zariadenia a turistický chodník je z prevažnej miery pokrytý vrstvou snehu a ľadu. Je vhodné si zobrať protišmykové návleky a paličky.

5. V rokline je navozené na viacerých miestach drevo na nové drevené rebríky. Viete ho obísť, alebo cez neho prejsť, v nasledujúcom období budú z neho vyrobené pracovníkmi obce Hrabušice nové rebríky pre bezpečný prechod roklinou.

Ďakujeme za porozumenie