NP Slovenský raj podporuje Tichý Silvester 2023

NP Slovenský raj podporuje Tichý Silvester 2023

Grafiky: Národné parky Slovenska a NP Slovenský raj. Text: Martin Pižem

Blížiace sa oslavy príchodu Nového roku 2024 na Slovensku opäť otvárajú tému používania hlučnej zábavnej pyrotechniky. Mnohí ľudia si silvestrovskú noc bez petárd a ohňostrojov nevedia predstaviť, no neberú do úvahy ich vážne negatívne dopady, okrem iného na domáce i voľne žijúce zvieratá. Množstvo druhov zvierat má oveľa citlivejší sluch než my a hluk z pyrotechniky, ktorý môže dosiahnuť až 150 decibelov, im spôsobuje enormný stres. Dôsledkom toho sú početné zranenia a dokonca úmrtia. S takýmito smutnými prípadmi sa stretávame aj v Národnom parku Slovenský raj, napriek tomu, že v národných parkoch Slovenska je používanie zábavnej pyrotechniky celoročne zakázané. Spolu s ďalšími sa preto pripájame k iniciatíve “Tichý Silvester 2023”.

“Tichý Silvester 2023”  je názov aktuálnej iniciatívy, ktorú spustilo Ministerstvo životného prostredia SR prostredníctvom svojej Facebook stránky a Instagram profilu Národné parky Slovenska. Poukazuje na ohrozenie životov zvierat, ktoré každoročne spôsobuje hlučná zábavná pyrotechnika počas silvestrovských osláv. 

Z minulých rokov si pamätáme množstvo medializovaných prípadov, kedy boli počas Silvestra v európskych mestách zaznamenané masové úhyny vtáctva vplyvom stresu zo zábavnej pyrotechniky. Vyplašené a dezorientované jedince narážajú do prekážok, budov i do seba navzájom. Iné druhy vtákov v panike odletia zo svojich hniezd a následne sa nedokážu vrátiť späť. Spomedzi cicavcov pyrotechnika negatívne ovplyvňuje napríklad zimný spánok medveďa hnedého, ktorému nadmerný hluk môže prerušiť zimný spánok a samica následne opúšťa svoje čerstvo narodené mláďatá. U gravidných samíc môže vplyvom hluku z ohňostrojov dôjsť k potratu či k predčasnému pôrodu s komplikáciami. Zriedkavé nie sú ani strety vystrašenej zveri s dopravnými prostriedkami. Nezanedbateľné je u zveri aj riziko skonzumovania toxických zvyškov po ohňostrojoch, čo jej môže spôsobiť otravu a úhyn.

Pridajte sa k nám a pomôžte rozšíriť myšlienku Tichého Silvestra medzi vašich blízkych a známych. Silvestrovská oslava bez pyrotechniky je pre nás len malým ústupkom, no zvieratám tak môžeme doslova zachrániť život. Ďakujeme!