Národný park Slovenský raj spustil svojho prvého digitálneho sprievodcu SmartGuide

Národný park Slovenský raj spustil svojho prvého digitálneho sprievodcu SmartGuide

Tlačová správa

Národný park Slovenský raj, Dedinky, 28. 09. 2023

 

Návštevníkov Národného parku Slovenský raj bude odteraz sprevádzať digitálny audio sprievodca v podobe mobilnej aplikácie SmartGuide. Toto inovatívne riešenie umožní návštevníkom objavovať zaujímavé miesta národného parku, ako i započúvať sa do príbehov o histórii, jeho flóre i faune a ďalších zaujímavostiach.

 

Digitálneho sprievodcu Slovenský Raj pripravili Správa Národného parku Slovenský raj v spolupráci s platformou SmartGuide. Samotná aplikácia je k dispozícii zadarmo pre všetkých návštevníkov.

„V teréne máme vyše 100 informačných panelov, ale chceme poskytnúť pre záujemcov podrobnejšie informácie o našom národnom parku v modernom prevedení, hovorí Tomáš Dražil, riaditeľ Správy NP Slovenský raj. „Veľkou výhodou je, že digitálny sprievodca v mobile ponúka výklad v rôznych jazykoch“.

SmartGuide umožňuje návštevníkom poznávať prírodu národného parku samostatne, podľa vlastného tempa. „Pomocou geolokácie telefón rozpozná, kde sa nachádzate a podľa toho vám aplikácia rozpráva príbehy o danom mieste alebo vás dovedie k miestu, ktoré vás zaujíma“, objasňuje Peter Gavlíder zo spoločnosti SmartGuide a dodáva „celého sprievodcu je možné stiahnuť plne do offline režimu vrátane máp a audia a ušetriť tak mobilné dáta“.

V Národnom parku Slovenský raj je digitálnym sprievodcom spracovaná okružná trasa Náučného chodníka JUH, ktorý vedie z Dediniek, Zejmarskou roklinou na planinu Geravy a cez Stratenskú pílu späť na Dedinky. Ak sa tento produkt medzi slovenskými o zahraničnými návštevníkmi Slovenského raja ujme, rozšíria ho na ďalšie trasy v národnom parku.

Podrobnejšie informácie poskytnú:

Správa NP Slovenský raj  – Ing. Tomáš Dražil, PhD., tel.: 0903 298 217,  e-mail: tomas.drazil@npslovenskyraj.sk,

Mgr. Peter Olekšák, tel.: 0903 298 225, e-mail: peter.oleksak @npslovenskyraj.sk

SmartGuide – Peter Gavlíder, tel.: 0918898597, e-mail: peter.gavlider@smart-guide.org

 

Čo je to SmartGuide – Platforma pre publikovanie interaktívnych audiovizuálnych sprievodcov vyvinutá českou technologickou spoločnosťou SmartGuide. Celkovo je na platforme SmartGuide dostupný obsah pre takmer 1000 destinácií po celom svete. SmartGuide si obľúbili predovšetkým cestovatelia, ktorí radi preskúmavajú miesta svojím vlastným tempom, počúvajú pútavé príbehy od miestnych znalcov a objavujú skryté miesta, mimo hlavný prúd.

 

Postup:

1. Naskenuj si QR kód v úvode tohto článku, alebo na ktoromkoľvek z informačných panelov

2. Stiahni si aplikáciu SmartGuide

3. Vyber si destináciu Slovenský raj a Audio trasu Náučný chodník Slovenský raj – Juh.  Obsah si môžeš aj stiahnuť po stlačení tlačidla “bezplatné stiahnutie”a púšťať offline, aby si šetril dáta

3. Nastav si príslušný jazyk v hornej časti úvodnej strany (slovenčina, angličtina, poľština, nemčina, čínština…postupne budú pribúdať ďalšie)

4. Pri zastávkach (8 zastávok) náučného chodníka si môžeš vypočuť audio o danom mieste v príslušnom jazyku, pozrieť fotografie a mapu

 

Fotografie z otvorenia a prezentácie sprievodcu SmartGuide: