Do Slovenského raja prichádza jar

Do Slovenského raja prichádza jar

Text a foto: Peter Olekšák

28.3.2019

 

Mnoho ľudí sa v tomto období vyberie do Slovenského raja. Často ich však prekvapí, keď vďaka teplotnej inverzii sú chodníky v roklinách a zatienených miestach zamrznuté, čo nie je veľmi príjemné ani bezpečné.

Kto si chce vychutnať jarnú náladu v Slovenskom raji a na slniečku „dobiť baterky“, môže sa vybrať na ľahko dostupné, veľmi atraktívne a najnavštevovanejšie miesto Slovenského raja – Tomášovský výhľad. Vďaka južnej orientácii tu svieti slnko celý deň a v tomto období tu ešte nemieria masy turistov, takže sa nám možno ujde aj trocha súkromia. Ďalším bonusom tohto miesta je úžasný výhľad do kaňona Prielom Hornádu, doliny Bieleho potoka, na masív Čertovej sihote a pri dobrej viditeľnosti aj na Vysoké Tatry.

Pri troche pozornosti si môžete všimnúť, že okrem nás prvé slnečné lúče vytiahli zo zeme aj malé chlpaté fialové kvietky – poniklece, ktoré sú symbolickým kvetom Slovenského raja.

Chlpaté poniklece nás privítajú svojou farebnosťou v sivohnedej vegetácii na teplých výslnných miestach Prielomu Hornádu.

Kým južným skalnatým svahom Slovenského raja v sivohnedej vegetácii dominujú poniklece, lúky v tomto období pokrýva iný fialový kvietok – šafran. Ak sa chceme pokochať šafranovými lúkami, ktoré tvoria doslova celé koberce, môžete sa vybrať na juh Slovenského raja – na Voniarky. Toľko šafranov, ako na Voniarkach, nikde inde v Slovenskom raji nenájdete. Sú pastvou pre oči, ale aj rajom pre fotografov.

Na Voniarkach môžeme pri troche šťastia vidieť spolu so šafranmi aj snežienky

Fotografický raj: