Deň Zeme na Správe Národného parku Slovenský raj

Deň Zeme na Správe Národného parku Slovenský raj

Už od roku 1970 si pravidelne dňa 22. apríla pripomíname význam nášho domova – Deň Zeme. Tento rok sme si ho pripomenuli spolu s približne 200 deťmi viacerých materských a základných škôl na Správe Národného parku Slovenský raj v Stredisku environmentálnej výchovy Prvosienka.

Počasie nám prialo a mohli sme si tak vychutnávať čerstvý vzduch a príjemné slnečné lúče. Na viacerých stanovištiach, ktoré boli pripravené, sa deti mohli dozvedieť zaujímavé informácie z prírody a tiež o problémoch, ktorým ako ľudia v oblasti životného prostredia čelíme. Formou rôznych aktivít sa tak deti dozvedeli viac napr. o dôsledkoch regulácie vodných tokov a následného vysychania krajiny, tiež o rizikách a dôsledkoch spôsobených vypaľovaním trávy, o hromadení odpadu ale aj ako týmto problémom môžeme predchádzať. Dozvedeli sa napr. aj čo to zo života stromov a bociana, ktorého mohli pozorovať aj cez okulár objektívu. Ako už býva zvykom svojím preletom ponad naše hlavy sa prišiel pozrieť aj bocian na nás. Na ďalšom zo stanovíšť si deti mali možnosť pozrieť aj krátky dokument o histórii vzniku Dňa Zeme a porozprávať sa o tom ako môžeme prispieť ku ochrane nášho Domova.

Aby však neostalo len pri hrách a informáciách, tak si deti posadili do črepníkov rôzne druhy stromov alebo rastlinku, ktoré si vzali zo sebou či už do škôl alebo domov a o ktorú sa budú starať. Na jednotlivých stanovištiach zároveň deti zberali rôzne slovné indície. Pri prejdení všetkých stanovíšť si tak mohli vyskladať heslo: „Zem je naším domovom, preto si ju musíme chrániť a starať sa o ňu.“ Veríme, že takto krásne prežitý deň zo všetkými zážitkami ako aj posadené stromy a rastlinky budú deťom aj nám Deň Zeme pripomínať počas celého roka.

Fotogaléria z podujatia:

(autor fotografií: Milan Barlog)