Art-expedícia zahraničných blogerov v Národnom parku Slovenský raj (1. deň, 09. 07. 2023)

Art-expedícia zahraničných blogerov v Národnom parku Slovenský raj (1. deň, 09. 07. 2023)

Od 8. júla 2023 v Slovenskom raji odštartovala art-expedícia Travedding (zo slov travel wedding) v rámci projektu Kreatívne hory, s ktorým Správa Národného parku Slovenský raj aktívne spolupracuje. Desať zahraničných blogerov, fotografov a influencerov z Dánska, Holandska, Veľkej Británie, Estónska, Rumunska, Arménska, Česka a Ukrajiny počas nej vytvorí atraktívne fotografie, videá, články a príspevky na sociálne siete z lokalít, ktoré navštívia a zážitkov, ktoré sú pre nich pripravené.

Horehronskí chlopi brúsia kosy na lúkach pri obci Vernár. Autor foto: Jakub Antypenko.

V prvý deň art-expedície sa hostia oboznámili s obcou Vernár, ktorá leží priamo v Národnom parku Slovenský raj. Obec je charakteristická živými kultúrnymi tradíciami a jedinečnou mozaikovou horskou krajinou, ktorá sa formovala špecifickým spôsobom hospodárenia v pomerne drsných horských podmienkach. Prehliadka obce sa začala absolvovaním bohoslužieb v gréckokatolíckom a v pravoslávnom kostole. Dopoludnajší program dotvorila krátka prechádzka po obci, aby sa hostia oboznámili s jej históriou a zaujímavosťami.  V jednom z domov si pozreli jedinečnú zbierku doma tkaných kobercov a obrusov a v druhom si vyskúšali lepenie tradičných Vernárskych pirohov.

Blogerka Sharon Teeuwen z Holandska sa učí od vernárskych žien lepiť tradičné domáce pirohy. Autor fotografie: Jakub Antypenko

Na obed ožili Vernárske lúky folklórom a tradičným ručným kosením – tak ako to bolo kedysi, keď chlapi z dediny chodili kosiť lúky a ženy im prinášali obed a prichádzali pokosenú trávu hrabať. Na okamih sa lúky pri Holom vŕšku premenili na veselicu, ktorá bola plná krásnych horehronských spevov a neopakovateľných pirohov so slaninkou a kyslým mliekom. Poobede ešte k programu pribudla návšteva Milej dielničky, v ktorej dodnes vyšívajú krásne miestne kroje a v starej drevenici U sojky boli zinscenované svadobné pytačky s veselou muzikou, chutnými koláčmi a nápojmi. Večer ukončila večera v rodinnej reštaurácii Studničky.

Inscenácia svadobného obradu “Pytačky” v drevenici U Sojky. Autor fotografie: Jakub Antypienko

Dôležité je podotknúť, že Správa Národného parku Slovenský raj  podporuje ochranu kultúrneho dedičstva, rovnako ako podnikateľov a obyvateľov, ktorí sa snažia o zachovanie cennej miestnej krajiny a jedinečnej kultúry. Aj keď tento deň bol zorganizovaný pre našich hostí, aby spoznali autentický Vernár v nádhernom prírodnom prostredí Slovenského raja a aby o tom povedali celému svetu, všetky tieto krásy a hodnoty si môže prísť vychutnať každý návštevník, ktorý do Vernára zavíta. Všetci sú srdečne vítaní, aby spoznali vernárske krásy a pohostinnosť.

Spoločná fotografia blogerov s organizátormi art-expedície a vernárskymi folkloristami. Autor fotografie: Jakub Antypienko.