Národný park Slovenský raj

sa rozprestiera v severovýchodnej časti Slovenského rudohoria. Na prírodné hodnoty a krásy mimoriadne bohaté svojrázne územie s komplexom ihličnatých a listnatých lesov sa nachádza na pôvodne súvislej, eróziou rozbrázdenej plošine. Medzi typické fenomény krajiny patria náhorné planiny, hlboké kaňony, rokliny, vodopády, povrchové krasové javy a atraktívne podzemné priestory s kvapľovou a ľadovou výzdobou. Najvyšším bodom národného parku je Predná hoľa (1545 m n. m.). Najznámejšími roklinami sú Suchá Belá, Piecky, Sokol a Kyseľ s početnými vodopádmi. Zvyškami pôvodne plochého reliéfu sú náhorné planiny Glac, Geravy, Pelc a Skala.

 

Správa Národného parku Slovenský raj

Správa NP Slovenský raj je od 1. apríla 2022 samostatným právnym subjektom, príspevkovou organizáciou, s oficiálnym názvom Správa Národného parku Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi. Správa NP Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi spravuje všetky lesné pozemky a časť iných pozemkov vo vlastníctve Slovenskej republiky na území Národného parku Slovenský raj. Podrobnejšie informácie o Správe NP Slovenský raj nájdete v sekcii "Správa NP" v hornej lište stránky.

 

Po kliknutí na obrázok sa Vám zobrazí živý prenos aktuálneho stavu v rokline

Suchá Belá - Misové vodopády

 
 

Mapy

21. marca 2023

Medzinárodný deň lesov v Slovenskom raji

Dnes si pripomíname Medzinárodný deň lesov a v Slovenskom raji o to viac, že až 90 % územia jeho územia pokrývajú práve lesy. […]
15. marca 2023

Pozvánka na podujatie

6. marca 2023

Ponuka práce – strážca

Pozícia – strážcaMiesto výkonu práce: Kompetenčné územie Správy NP Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej VsiDruh pracovného pomeru: plný […]

Užitočné informácie

Čo robiť keď nájdem ranené zviera
Pri náleze v prvom rade kontaktujte číslo 112.
Po prijatí oznámenia od občana o náleze zraneného, chorého, uväzneného alebo inak postihnutého chráneného živočícha operátor volajúcemu oznámi číslo chovnej a rehabilitačnej stanice (operačné stredisko linky 112 disponuje pohotovostnými mobilnými číslami pracovísk organizačných útvarov ŠOP SR), ktorá je najbližšie vo vzťahu k lokalizácii miesta volania.
Chovná a rehabilitačná stanica svoju činnosť vykonáva nepretržite a na základe oznámenia na miesto nálezu vyšle výjazdovú skupinu, ktorá zabezpečí odvoz a starostlivosť o zraneného alebo inak postihnutého chráneného živočícha.
Uvedený operatívny postup sa vzťahuje len na chránené živočíchy, vrátane chránených druhov živočíchov, ktoré sú zároveň aj poľovná zver. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke sopsr
Čo robiť keď stretnem medveďa
Najlepšia je prevencia. Vyhýbajte sa pohybu po území v súmračných hodinách večer a nad ránom, kedy je aktivita medveďa najväčšia. Pohybujte sa len po vyznačených chodníkoch, upozorňujte na svoju prítomnosť, ale bez zbytočného hluku. Postačuje sem tam odkašľať, alebo si pospevovať, prípadne ak nie ste sami, môžete viesť tichý rozhovor. Vyhýbajte sa húštinám, či uhynutým zvieratám. Psa je nutné viesť na vôdzke.
Môžem klásť oheň v NP?
V zmysle návštevného poradku je možné za hranicami zastavaného územia obcí zakladať oheň pri existujúcich stavbách do vzdialenosti 10 metrov od objektu na vyhradených ohniskách (ak to iné právne predpisy neupravujú inak, napríklad v prípade zvýšeného rizika vzniku požiarov a pod.).
Môžem ísť so psom do NP?
Je to možné, ale pes musí byť v zmysle návštevného poradku na vôdzke.